عیب یابی خودرو پیش از خرابی در جاده و تماس با امداد خودروی جاده‌ای


شاید خاطرات بدی از امداد خودروی جاده‌ای در ذهن داشته باشید که اکثر آنها یک ویژگی مشترک دارد مثل نبود قطعه‌ای کوچک که باعث انتقال خودروی شما به تعمیرگاه شده و همین موضوع برای شما بسیار نارحت کننده بوده که چرا من به مکانیک سیار اعلام نکردم که فلان قطعه و فلان عیب باعث خرابی شده که او این قطعه را همراه خود داشته باشد.

دقیقاً همین موضع باعث شد تا امداد خودروی امیری دست به کار شود و برخی از عیب‌های متدوال و ساده را معرفی کند تا در صورتی که دچار خرابی در جاده شدید حتماً آنها را چک کنید و بعد تماس بگیرید. در این صورت شما هم بخودتان کمک کردید و هم به تعمیرکار سیار تان چون در این صورت اگر نیاز به قطعه‌ای باشد قبل از هر چیز اعلام می‌کنید.

در این مقاله چه می‌خوانید

 چک کردن باتری پیش از خرابی ماشین در جاده و تماس به امداد خودروی جاده‌ای

بررسی پمپ بنزین پیش از تماس با امداد خودروی جاده‌ای

بازدید از فیوز‌های خودرو پیش از رسیدن امداد خودروی جاده‌ای

چگونه خرابی تسمه تایم را به امداد خودروی جاده‌ای اطلاع دهیم

چک کردن باتری پیش از خرابی ماشین در جاده و تماس به امداد خودروی جاده‌ای

باتری سبز رنگ داخل کاپوت پراید 133 توسط امداد خودرو

هیچ چیز بدتر از آن نیست که در یک صبح زمستانی وقتی برای رفتن به محل کار عجله می‌کنید ماشین شما روشن نشود و مجبور شوید همان اول صبحی به یک امداد خودروی سیار برای برطرف کردن آن در خانه تماس بگیرید تا کمکتان کند. بهترین راه سنجش باتری استفاده از یک ولت متر دیجیتال هست که داشتن آنرا برای هر راننده مخصوصاً زمستان واجب هست.

چگونه از ولت متر دیجیتال استفاده کنیم

چک کردن باتری توسط تعمیرکار سیار امداد خودرو

برای استفاده از ولت متر اول سوئیچ را بسته و تمام چراغ‌های خودور را خاموش کنید. سپس قسمت مثبت ولت متر که معمولاً یک قرمز رنگ هست را به سر مثبت باتری بچسبانید و بعد از آن قسمت منفی ولت متر که از کابل مشکی درست شده را به سر منفی باتری متصل کنید. سپس مانند جدول زیر عمل کنید.

ردیف ولتاژ باطری وضعیت شارژ
1 12.66 100%
2 12.6 94%
3 12.53 87.5%
4 12.47 81%
5 12.43 75%
6 12.35 69%
7 12.3 62%
8 12.25 56%
9 12.18 50%
10 12.13 44%
11 12.05 37%
12 12 31%
13 11.95 25%
14 11.89 19%
15 11.82 12%
16 11.76 6%
17 11.7 0%

پس طبق جدول بالا زمانی که شارژ باتری 50 درصد رسید باید نسبت به شارژ مجدد آن اقدام کنیم. اما انجام تست باتری حتی در جاده یک مزیت بزرگ دارد و آن اعلام سالم بودن و یا خراب بودن باتری خودرو به امداد سیار جاده‌ای هست.

بررسی پمپ بنزین پیش از تماس با امداد خودروی جاده‌ای

هیچ چیز به اندازه خرابی پمپ بنزین در جاده و از کار افتادن آن مشکل ساز نیست، چون برای چک کردن آن باید خیلی دقیق و هوشیارانه عمل کرد. فرض کنید در حال رانندگی هستید و یک دفعه با کاهش سرعت در جاده مواجعه شدید و هرچقدر گاز می‌دهید هیچ اتفاقی نمی‌اقتد در بهترین حالت اگر بتوانید  ماشین را به سمت راست جاده برسانید و خیلی زود با یک امداد خودروی سیار تماس بگیرید شانس آورده‌اید چراکه اینگونه خراب شدن‌ها اکثراً باعث بوجود آمدن تصادف در جاده می‌شود.

چگونگی مراقبت از پمپ بنزین پیش از خرابی در جاده

به منظور جلوگیری کردن از خرابی پمپ بنزین خودرو هرگز با چراغ روشن بنزین رانندگی نکنید چون به پمپ خودرو فشار می‌آید و بصورت مرتب فیلتر آنرا عوض کنید.

نشانه‌های پیش از خرابی پمپ بنزین

کم شدن قدرت موتور

ضعیف شدن پمپ بنزین باعث زیاد شدن قدرت الکتریکی شده و نتیجتاً باعث آسیب دیدن رله پمپ بنزین می‌شود.

روشن شدن چراغ چک   

کاهش فشار در پمپ بنزین باعث روشن شدن چراغ چک می‌شود. اما بهترین راه برای شروع عیب‌یابی پمپ بنزین چک کردن فیلتر بنزین هست. به طور معمول هر 20،000 کیلومتر فیلتر بنزین باید عوض شود. پس از تعویض فیلتر بنزین دوباره چراغ چک خودرو را چک کنید اگر با چرخواندن سوئیچ چراغ چک خاموش شد پس مشکل پمپ بنزین درست شده.

محل قرار گیری فیلتر بنزین  برای خودروهای ساخت داخل کجاست

محل قرار گیری فیلتر بنزین که زیر خودرو 405 و انواع پژوه قرار دارد

محل قرار گیری صافی بنزین در انواع پژو 

فیلتر پراید که با دایره قرمز مشخص شده

محل قرارگیری صافی بنزین پراید در داخل کاپوت و در موتور

تست صدای پمپ بنزین

آزماش تست صدا اولین کاری هست که باید انجام داد یعنی وقتی سوئیچ را باز می‌کنیم باید حتماً صدای پمپ بنزین را بشنویم.

تست ولتاژ

باز هم مثل باتری عمل می‌کنیم یعنی مولتی متر را در حالت اندازه‌گیری قرار می‌دهیم و با اتصال آن به دو سر ترمینال پمپ اگر ولتاژ 12 را نشان داد یعنی پمپ خراب هست و باید حتماً تعویض شود.

ریپ زدن خودرو با سرعت ثابت

ریپ زدن خودرو یعنی اینکه در حین رانندگی ناگهان، خودرو دچار حرکت‌های مقطع و نامتوازن شود و نهایتاً نتواند سرعت عادی به خود بگیرد و یکی از نشاهای بارز در سوخت رسانی هست که اگر در جاده اتفاق افتاد پیشنهاد می‌گردد حتماً به امداد خودروی خود گزارش دهید چون هرچه آگاهی شما از این موارد بیشتر باشد و  زودتر از رسیدن امداد جاده‌ای آنرا گزارش دهید به خودتان در این خصوص کمک بیشتری می‌کنید. بهترین راه پیشگری از خرابی پمپ به غیر از بازدید از صافی پر بودن باک ماشین به میزات حداقل یک چهارم آن هست.

بازدید از فیوز‌های خودرو پیش از رسیدن امداد خودروی جاده‌ای

جعبه فیوز پراید

قطعاً مشکلات برقی به تنهایی خود یک عامل مهم در خاموش شدن خودرو هست و باید حتماً نسبت آن حساس بود. یکی از اجزای بسیار کوچک و کاربری فیوزهای وسیله نقلیه شما هست. اما چه موقعی باید نسب به فیوزها حساسیت نشان داد؟ تا قبل از خاموشی مقطعی قطعاٌ نمی‌توانیم متوجه چنین اختلالی در ماشین بشیم و وقتی هم این اتفاق بیفتد حتماً باید یکبار فیوزها را از جای خود دربیاریم و در صورت مشاهده سوختگی آنها را تعویض کنیم.

نشانه سوختگی فیوزها سیاه شدن و آب شدن پلاستک روی آن هست که حتماً باید نسبت به تعویض آن با نمونه مشابه که دقیقاً هم آمپر با نمونه آن باشد اقدام کرد. نکته دیگه‌ای که هرگز نباید فراموش کرد داشتن چند فیوز مشابه برای شرایط اضطراری هست که پیشنهاد می‌کنیم درصورتی که وسیله نقلیه شما در جاده متوقف شد قبل از تماس با امداد خودروی جاده‌ای از موجود بودن و یا نبودن آن اطلاع داشته باشید تا اگر فیوز مورد نظر را ندارید امداد خودروی برایتان تهیه کند.

چگونه خرابی تسمه تایم را به امداد خودروی جاده‌ای اطلاع دهیم

تسمه+تایم

یکی از بدترین  اتفاق‌ها پاره شدن تسمه تایم در جاده هست که اغلب هنگام حرکت کردن ماشین رخ می‌دهد پس اگر در حال حرکت ماشین خاموش شد هرگز استارت نزنید و ماشین را با همان سرعت به سمت راست جاده برده و متوقف کنید. برای تست تسمه تایم بهتره ماشین را در دنه یک بگذاریم و شروع به هل دادن بکنیم اگر ماشین در این حالت حرکت کرد، پس قطعاً تسمه تایم پاره شده و حتماً باید امداد خودروی جاده‌ای را خبر کرد و اگر هم ماشین حرکت نکرد پس تسمه تایم سالم هست.

جدول مربوط به تعویض تسمه تایم در هر کیلومتر برای خودرو‌های مختلف

ردیف نوع خودرو مقدار کیلومتر طی شده برای تعویض
1 پرايد هر ۸۰ هزار کيلومتر نياز به بازديد و تعويض تسمه تایم دارد.
2 پژو 405 هر ۶۰ هزار کيلومتر نياز به بازديد و تعويض تسمه تايم دارد.
3 پژو 206 تیپ 2 هر ۷۰ هزار کيلومتر نياز به بازديد و تعويض تسمه تايم دارد.
4 پژو 206 تیپ 5 هر ۶۰ هزار کيلومتر نياز به بازديد و تعويض تسمه تايم دارد.
5 تندر 90 هر ۴۵ هزار کيلومتر نياز به بازديد و تعويض تسمه تايم دارد.
6 رانا هر ۶۰ هزار کيلومتر نياز به بازديد و تعويض تسمه تایم دارد.
7 ریو هر ۶۵ هزار کيلومتر نياز به بازديد و تعويض تسمه تايم دارد.
8 زانتیا هر ۶۵ هزار کيلومتر نياز به بازديد و تعويض تسمه تايم دارد.

کلام آخر

تا اینجای کار سعی کردیم تا شما را با برخی از متداول‌ترین ایرادات خودرو که ممکن هست در هر لحظه شما را تهدید کند آشنا کنیم. از باتری خودور شروع کردیم که چگونه می‌توانید آنرا چک کنید و اصلاً چرا باید اینکار را انجام دهید، در خصوص پمپ بنزین صحبت کردیم و گفتیم که چگونه باید ایرادات مربوط به آنرا بررسی کنیم، با فیوزهای ماشین و اهمیت داشتن فیوز یدکی در خودرو آشنا شدیم و نهایتاً رسیدم به بدترین نوع خرابی یعنی تسمه تایم خودرو که اگر قبل از حرکت در جاده بازدید نشود باعث حوادث ناگواری خواهد شد.

اما هدف دیگری هم داشتیم و آن این بود که شما را با نحوه برخورد با مشکلات آشنا کنیم و به شما بگوئیم که اگر به هر علتی در جاده ماندید خودتان تا قبل از رسیدن امداد خودروی جاده‌ای تا حدی به مکانیک سیار خود اطلاع رسانی کنید تا بهانه‌ای برای تامین نکردن قطعه مورد نظر نداشته باشند.

آموزش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فوری با امداد خودرو